Otázka výběru partnera pro člena britské královské rodiny je považována za propracovaný, přísný a složitý proces. Jak je možné, že s Dianou to bylo takové »šlápnutí vedle«?

„Doba přísných dynastických pravidel, která přesně definovala, kdo patří do okruhu potencionálních partnerů členů panovnických rodů, je dávno minulostí. A i při jejich uplatňování docházelo mnohdy k menším či větším »rodinným revoltám«. Dnes je v tomto ohledu ponechána členům královských rodů velká míry svobody. Základem manželských svazků tak již nejsou citlivá diplomatická jednání mající na zřeteli výhody sňatkové politiky, posílení vlivu, nebo dokonce věno přinášející územní zisk. V dnešní době rozhoduje svobodná vůle jednotlivce.“

Britové si i tak na tradicích stále zakládají.

„To je pravda. Ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska musí členové královské rodiny, kteří zaujímají prvních šest míst v následnictví trůnu, získat pro platné uzavření manželství souhlas královny. Až do roku 2013 se toto pravidlo týkalo všech příslušníků dynastie a vycházelo z tzv. Royal Marriages Act z r. 1772. A teprve před třemi lety byl zrušen přísný zákaz sňatku s osobami katolického vyznání. To jsou ale spíše pozůstatky složitého historického vývoje…“

Jak tedy královská rodina zpočátku na Dianu nahlížela?

„Lady Diana Spencer v době, kdy se začala scházet s princem Charlesem, nepředstavovala důvod k jakémukoli znepokojení. Tento vztah vzbuzoval naopak nadšení. Spencerové stále patří k respektovaným aristokratickým rodům své země, jehož členové pro královskou rodinu pracovali po staletí. Mnozí se stali také úspěšnými politiky a vojáky. K příbuzným princezny z Walesu patřil i slavný britský válečný premiér sir Winston Churchill. Obě Dianiny babičky patřily ke dvorním dámám a přítelkyním královny Alžběty (tzv. královny matky, maminky současné královny – pozn.). Její otec byl pobočníkem krále Jiřího VI. i dnešní královny Alžběty II. Diana sama se narodila na královském pozemku v Sandringhamu. Její bratr je královniným kmotřencem a sestra Sarah byla přítelkyní prince Charlese ještě před Dianou.“

Tudíž nebyla považována za »cizinku«.

„Naopak. Diana prostředí královského dvora dobře znala. Jen si možná před svatbou neuvědomovala onen zásadní rozdíl mezi »pozorovatelem stojícím mimo« a »tím, kdo je součástí dění uvnitř«. Pokud se provdáte za následníka britského trůnu, stáváte se institucí. A je tu ještě jedna okolnost, která situaci zásadně ovlivnila. Princ Charles měl v dospívání i dospělosti dvě osoby, na které se obracel s prosbou o radu a pomoc, když cítil, že se blíží k nějakému zásadnímu rozhodnutí: babičku královnu Alžbětu (královna matka, pozn.) a prastrýce lorda Louise Mountbattena (poslední britský vicekrál Indie, pozn.).

V danou chvíli se však tyto »záchranné mechanismy« neuplatnily. Královna-matka byla z Diany nadšená, neboť přátelství s její rodinou jí dávalo zdánlivý pocit jistoty, že je tou pravou ženou pro milovaného vnuka. A názor lorda Mountbattena princ Charles poptávat nemohl, protože jeho příbuzný zemřel při atentátu IRA krátce předtím, než se začal s Dianou scházet. K tomu všemu je nutné přidat mediální tlak na svobodného 32letého následníka trůnu a radost z toho, že Diana Spencer nemá ve svých 19 letech žádnou skandální minulost, která by mohla poškodit královskou rodinu. Stručně řečeno… mladá, půvabná a roztomilá dívka pocházející ze staré anglické šlechty byla ideální nevěstou pro prince z Walesu.“

Co bylo pravděpodobně za tím, že se sňatkem s Charlesem souhlasila i Diana? Vždy proklamovala, jak je odlišná.

„V době, kdy se Diana začala s Charlesem scházet, jí bylo 19 let. Nebyla příliš vzdělaná, neměla zkušenosti z předešlých vztahů a k její určité naivitě přispívalo také to, že vášnivě ráda četla romány červené knihovny. Doufala, že zažije velkou lásku, že si pro ni přijede pohádkový rytíř… A najednou měla skutečného prince před sebou… navíc muže, o kterém snily ženy po celém světě. Vzhlížela k němu a obdivovala ho pro jeho rozhled a zájem o věci, kterým ne zcela rozuměla.“

Video
Video se připravuje ...

50 věcí v životě princezny Diany, které nás fascinují dodnes Profimedia

Ona chtěla ve svém životě zažít opravdový pohádkový příběh?

„Ano. Otázkou zůstává, zda tomuto snu nepodřídila i racionální odhad dané situace, zda byla schopna objektivního hodnocení… zda se zamilovala do představy, po které toužila, nebo do reálného muže, který se nesnažil přetvařovat a v citové oblasti vždy trochu tápal…“

Jaký byl zpočátku jejich vztah?

„Diana chtěla Charlesovi také pomoci a »chránit ho«. Věděla, jak ho zasáhla násilná smrt prastrýce, pamatovala si, jak zkroušeně a zlomeně působil během pohřbu… Mluvila s ním o jeho ztrátě a bolesti, kterou na veřejnosti projevoval jen zřídka.“

A toužila po dokonalé rodině.

„Ano, od doby, kdy se její rodiče v r. 1969 rozvedli. Tehdy jí bylo 8 let. Tomuto přání byla připravena obětovat vše. Svou někdy až dětskou naivitou však nedokázala rozpoznat, kde končí fantazie a kde začíná realita. To ji nakonec také dostihlo.“

Diana udělala mnoho nejen státnických přešlapů. Přesto ji Britové, respektující monarchii a její zvyky, milovali. V čem to bylo?

„Každý máme schopnost snít. Rozdíl je pouze v délce a bohatosti těchto fantazií. Princezna Diana naplnila pro mnohé pohádku, která se z říše snů přenesla do reálného světa. Zásnuby – svatba – první roky manželství – založení rodiny. Vše vypadalo naprosto kouzelně a perfektně. Ten příběh sledoval se zatajeným dechem celý svět, nejen Britové.

Všichni mohli obdivovat plachou dívku, která na veřejnosti stydlivě klopila oči, měla krásně nejistý úsměv a přitom kouzlo, které dokázalo silně zapůsobit. Neprojevovala se sebejistě a suverénně. Přitom byla elegantní a stala se brzy módní ikonou. Její životní příběh mohl prostřednictvím médií sledovat každý.“

Na čem vlastně stojí legenda, která se kolem princezny vybudovala?

„Celý svět mohl sledovat postupný přerod mladé dívky ve zralou ženu, jež si je vědoma své síly a svých možností. Z toho pramenila fascinace její osobou, jejím vzhledem, její silnou vůlí jít i proti zavedeným zvyklostem… Nebála zvolit si pro své veřejné působení citlivá témata, třeba v přístupu k nemocným virem HIV nebo v kampani za zákaz užívání nášlapných min. Širokou veřejnost oslovila svou absolutní a neskrývanou láskou k synům, princům Williamu a Henrymu (veřejnosti známější jako Harry, pozn.). Obohacovala jejich dětské světy o něco, co bylo princům do té doby skryto – brala je do běžných restaurací, organizovala pro ně výlety do zábavních parků, snažila se jim dát pocit svobody a volnosti.“

Proč Diana nikdy nechtěla zapadnout svým chováním, postoji, názory do královské rodiny? Často působila jako rebel nasazený do jejich řad…

„Jako matka příštího následníka trůnu a krále musela mít zájem na zachování monarchie. Ale některé její kroky jako by směřovaly proti tomu. Zřejmě obtížně rozlišovala, co bylo osobním bojem proti jednotlivci a co útokem na instituci jako celek. Těžko se vypořádávala s tím, že reálný život je mnohdy odlišný od představ a snů. Možná byla sama někdy překvapena silou úderu, který zasadila. Svou roli hrálo také posunutí hranice mezi »soukromým« a »veřejným« v životech členů královské rodiny.“

Lidé podvědomě vnímali jako viníka rozpadu manželství prince Charlese.

„Mohly za to obě strany. Dnes víme, že se princ Charles snažil své mladé ženě vycházet zpočátku vstříc. Přistoupil dokonce k obměně týmu svých spolupracovníků, na které byl po léta zvyklý. Snažil se ji získat pro témata, jimž se věnoval. Na druhou stranu trval na mnoha zvyklostech, které odpovídaly více stylu života starého mládence než ženatého muže. Diana se zase nesnažila pochopit cokoli, co neodpovídalo jejímu snu o dokonalém manželství.“

Jaké další chyby ještě dělala?

„Chyběla jí trpělivost, zralost a citlivost pro řešení partnerských problémů, které vyžadovalo ústupky. Měla sklon k emoční nestálosti a nevypočitatelnému chování. Když si uvědomila sílu svých veřejných vystoupení, nezřídka využila obratný mediální manévr proti svému muži. Nešťastná interview, která poskytla v době po oznámení odluky v roce 1992 do ukončení rozvodu v roce 1996, v mnohém ublížila i jí samotné.“

Diana těžce nesla zájem médií o svou osobu, ale také je dokázala využívat.

„Diana zacházela se zbraní, která ji dokázala mnohdy vážně poranit. Svým vztahem k médiím spustila proces, který nešel zastavit. Někdo to považoval za její volání o pomoc, jiný v tom viděl snahu o rafinovanou pomstu těm, kterým chtěla ublížit. Upřímně řečeno, nevím. I v tomto ohledu prodělala Dianina osobnost za 15 let manželství velkou změnu. Možná nakonec sama toužila leccos vrátit zpět…“

Fotogalerie
50 fotografií