Česká republika, jak známo, nemá od dob Rakouska-Uherska přístup k  moři, a jejím oceánem je tak obloha. Možná i proto máme tolik vynikajících leteckých akrobatů a vojenských pilotů. A také proto jsou u nás letecké přehlídky tak populární. Loni se přijelo podívat na hradeckou show přes 50 tisíc diváků z celé republiky, letošní účast by měla být vzhledem k nabitému programu, 40 atraktivním letovým ukázkám a účasti těch největších es za kniply letadel zřejmě ještě vyšší.

Co jsou podle vás nejatraktivnější body programu letošního ročníku CIAF, kolik zemí se hradecké show účastní?

Ing. Jaroslav Suk: „Letos se na letišti v Hradci Králové a nebi nad ním sejde opravdu mimořádně kvalitní sestava pilotů a zajímavých letadel různého určení z 10 zemí. Představí se například ukrajinské letectvo s dvěma letouny SU-27 v letových ukázkách a doprovodným letounem IL-76, což slibuje tradičně mimořádný divácký zážitek. Stejně jako prezentace britského vojenského letectva Royal Air Force, které se po několika letech vrací s letouny Eurofighter Typhoon a Kingair. Belgie tentokrát předvede techniku vysoké pilotáže vrtulníku A-109 a na statické ukázce se objeví legendární C-130 Hercules. Nebudou samozřejmě chybět ani stroje používané letectvem Armády České republiky, představí se letouny JAS-39 Gripen, L-159 ALCA, C-295M CASA a vrtulníky Mi-24/35 a Mi-71 Š. Věříme, že každý si najde svého favorita, který jej nejvíce zaujme. Nabídka je skutečně pestrá.“

A historická letadla?

„Letos jsou historické letouny zastoupeny opět velmi početně a v zajímavé struktuře, diváci uvidí například stroje MIG-15, Cobra AH-1, JAK-11 a další.“

Loni se setkala s velkým ohlasem skupinová akrobacie, zúčastní se show i letos špičkové akrobatické týmy?

„Ano, skupinovou akrobacii budou prezentovat Baltic Bees Jet Team z Lotyšska, Flying Bulls z ČR, či Očovskí Bačovia ze Slovenska.“

Název slovenské formace Očovskí Bačovia zní dost zajímavě, na čem bačové přiletí?

„Očovskí Bačovia je skupina létající na větroních L-13 Blaník a patří k tradičním účastníkům CIAF. Jejich mateřskou základnou je Slovenský aeroklub Očová. Je až neuvěřitelné, jaké kousky tato skupina umí na letounech poháněných pouze silou větru a zemskou gravitací.“

Video
Video se připravuje ...

To nejlepší z airshow v Hradci Králové! Supermoderní stíhačky i bojové vrtulníky! Petr Soukup

Která ze zúčastněných letadel patří k nejmodernějším strojům současnosti?

„K představitelům současné nejmodernější techniky patří určitě letouny AČR, a to JAS 39 Gripen, L-159 ALCA a C-295M CASA. Ze zahraničních pak Eurofighter Typhoon Britského královského letectva.“

Mohou si návštěvníci zblízka prohlédnout vystavená letadla a »osahat si« je, jak se říká?

„Samozřejmě, na letošním CIAF se představí ve statických a letových ukázkách více než 50 letounů. Na statických ukázkách jsou u techniky připraveni piloti a technici podat informace o přednostech svých letounů a vysvětlit jejich vlastnosti a parametry a případně po dohodě umožní i techniku si »osahat« zblízka. CIAF, to jsou ale hlavně letové ukázky a těch se v době od 11 do 17 hodin uskuteční skoro 40, takže bude rozhodně na co koukat.“

Budou na programu opět historické bojové ukázky?

„Ano. K CIAF patří i vystoupení historických letounů a pozemní ukázky dobové techniky, takže i tato technika bude na letošním CIAF k vidění.

Jak je na CIAF zajištěna bezpečnost?

„Chceme, aby diváci mohli obdivovat skvělé ukázky leteckého mistrovství pilotů, při kterých se často až tají dech, a to vše při zajištění maximální bezpečnosti. Té přisuzujeme zásadní význam. Aby se taková velká letecká show, přesněji letecké veřejné vystoupení, mohla vůbec uskutečnit, musí splnit organizátoři celou řadu podmínek a získat povolení Úřadu pro civilní letectví. Na zabezpečení celé akce se podílí tým, který spolu s účastníky činí zhruba 600 lidí. “

Kolik diváků se zúčastnilo loňské letecké show CIAF v Hradci Králové a kolik jich očekáváte letos?

„CIAF 2016 navštívilo okolo 50 000 diváků za oba dny a rádi bychom, aby i letošní návštěva byla co největší. Přehlídka CIAF si za 24 let už získala značné renomé a věřím, že se to i letos odrazí na vysoké návštěvnosti.“

Fotografie z minulých ročníků leteckého festivalu CIAF.
Autor: Ondra Požár

V čem je královéhradecká show jiná než jiné letecké exhibice?

„V České republice se pořádá několik přehlídek letecké techniky a každá má svá specifika. CIAF je charakteristický svým kompletním pojetím představované techniky zahrnujícím historická, civilní, sportovní i vojenská letadla. Hradecká akce má také svou zvláštní, neopakovatelnou atmosféru, je to prostě pohodová show pro celou rodinu. Jako bonus je zde možnost bezprostředního kontaktu s letouny a sledování ukázek se sluncem v zádech, což je dáno právě polohou letiště Hradec Králové.“

Už jste zmínil, že je to akce pro celé rodiny, není ale problémem například nadměrný hluk při ukázkách proudových letadel?

„CIAF je letecký den, a tak jsou letouny při letových ukázkách trochu slyšet. Hluk vydávají především proudová letadla, ale vzhledem k tomu, že se jedná jen o krátkodobé zvýšení v rozsahu několika minut, a navíc letová osa je orientována mimo divácký prostor, nejedná se o nic extrémního. Letové ukázky ale předvádějí i větroně, a to je potom naopak  úplné ticho…“

Jsou dětští návštěvníci zvýhodněni, co se týče vstupného?

„Ano, CIAF je určitě vhodným místem pro výlet celé rodiny a právě rodiny jsou zvýhodněny, neboť děti do 15 let v doprovodu dospělých mají vstup zdarma. Letecká technika je pro malé návštěvníky velkým lákadlem. Kde se vám povede podívat se do vrtulníku nebo stíhačky a vyfotit se s  pilotem nebo si zblízka prohlédnout  nějakého veterána? Přece na CIAF v Hradci Králové! A který kluk by nechtěl být pilotem? A když už se nabaží letecké a vojenské techniky, můžou si prohlédnout expozice vystavujících firem, navštívit atrakce pro děti, prohlédnout si stánky s prodejem suvenýrů nebo si dát něco k jídlu a jen tak posedět.“

CIAF se letos v Hradci Králové koná už po čtyřiadvacáté, kdo stál u vzniku této show?

„Myšlenka mezinárodního leteckého dne vznikla těsně po roce 1989, kdy se naše republika otevřela a začala navazovat mezinárodní vztahy i se zeměmi, se kterými to mnoho let nebylo možné. V tu dobu byl velký zájem ze zahraničí o prezentaci našeho letectva na velkých leteckých dnech po celé Evropě. Naši letci se tak měli možnost na pozvání pořadatelů zúčastnit leteckých akcí, jako je např. RIAT ve Velké Británii. A právě tam vznikla myšlenka uspořádat mezinárodní letecký den i u nás.“

Kde se uskutečnil poprvé?

„První takový letecký den se uskutečnil v Bratislavě v roce 1992 pod názvem CSIAF jako ještě československý  a byl organizován letectvem společně se slovenskou obchodní společností. Po rozdělení Československa vznikla potřeba zorganizovat ryze český letecký den. V té době jsem pracoval v podniku Tesla Kolín jako konstruktér letecké navigační techniky a úzce jsem spolupracoval s vojenským letectvem. A právě toto byla nová výzva, a tak vznikl CIAF, který společně s kolegou Alešem Cabicarem a ve spolupráci s letectvem organizujeme již 24 let.“

Proč jste pro vaši show zvolili zrovna Hradec Králové?

„V roce 1993 jsme vybírali letiště, které by bylo pro pořádání CIAF nejvhodnější. V tu dobu armáda disponovala velkým počtem leteckých základen, a tak bylo opravdu z čeho vybírat. Vyhrál Hradec Králové, a to především díky umístění v centru republiky, dále pak díky zázemí krajského města a blízkosti dalšího velkého města, a to Pardubic. Z hlediska diváků je důležitá také orientace vzletové dráhy a osy letových ukázek. V Hradci Králové máte při letových ukázkách slunce v zádech, takže jsou velmi dobře sledovatelné a je to vhodné i pro fotografování a natáčení videí. Pro komfort diváků tedy děláme vše, co je v našich silách.“

V Hradci Králové se představí i špičkový akrobatický tým Baltic Bees z Lotyšska.
Autor: Czech Airshow Agency

Inspirovali jste se při organizování této akce podobnými leteckými show v zahraničí?

„Zkušenosti jsme samozřejmě získávali i v zahraničí. První letecký den, který jsme navštívili, byl RIAT v anglickém Faitfordu, kde jsme měli možnost setkat se s nejvyššími představiteli ROYAL AIR FORCE BENEVOLENT FUND, který tuto akci organizuje.“

V jakém směru se od prvního ročníku změnila tvář letecké show CIAF?

„CIAF byl v prvním desetiletí pořádán na vojenské letecké základně v Hradci Králové a byl tím pádem zaměřen především na vojenskou leteckou techniku. V průběhu let se přesunul na civilní letiště, spolu s tím se měnilo i zaměření CIAF. A tak na něm v současnosti můžete vidět jak armádní techniku, tak civilní profesionální akrobatické skupiny. Ale i historické letouny, sportovní akrobatické speciály, prostě celé široké spektrum techniky a lidí, které spojuje jedno, a to je radost z létání.“

Informace pro návštěvníky CIAF

Letiště v Hradci Králové bude otevřeno v sobotu a neděli (2. a 3. září) vždy od 8:00. Letový program začíná v 11 a končí v 17 hodin.

Mimořádná doprava na letecký den

  • Jízdné: 25 Kč a zlevněné 12 Kč pro děti od 6 do 15 let
  • Autobusy pojedou po trase: Terminál HD (HK) - OD Tesco a Atrium – Centrál – Muzeum - Magistrát města - Průmyslová škola - Letiště a zpět.
  • Časy odjezdů z Terminálu HD: 8:00, 8:15, 8:30, 8:45, 9:00, 9:15, 9:30, 9:45, 10:00, 10:15, 10:30, 10:45, 11:00, 11:15, 11:30, 11:45 a 12:00 hodin. (Podle potřeby budou zajištěny další spoje.)
  • Doprava zpět z letiště po stejné trase na Terminál HD Hradec Králové: 14:00, 14:30, 15:00, 15:30, 16:00, 16:30, 17:00, 17:30 hodin.
  • Pro návštěvníky, kteří se rozhodnou přijet na CIAF 2017 autem, budou připravena parkoviště přímo v areálu letiště. Parkovné na 1 den je 100 Kč.

Vstupenky

  • Na ticketstream.cz, v prodeji budou i na místě u vstupu do areálu. Jsou platné vždy na jeden den.
  • Ceny: Dospělí - 300Kč/děti do 15 let a držitelé ZTP zdarma. (U dětí blížící se 15. roku věku je dobré mít k prokázání věku kartu pojištěnce.)
  • Psi mohou na letiště zdarma, musí být na vodítku, s nasazeným náhubkem.

VIDEO: Podívejte se na záběry z pohledu pilota akrobatického letadla.

Fotogalerie
38 fotografií