Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Trump ujistil Japonsko o vzájemné podpoře. S premiérem řešil i výrobu aut

Autor: ČTK, sou - 
10. února 2017
20:55

Americko-japonské spojenectví je základem míru a stability v tichomořské oblasti, obě země tam budou prosazovat svobodu plavby a bránit se jaderné a raketové hrozbě KLDR. Na tiskové konferenci po setkání s japonským premiérem Šinzóem Abem to v pátek v Bílém domě řekl americký prezident Donald Trump. Společné obranné úsilí bude podle Trumpa stále silnější.

Obchodní vztahy mezi oběma zeměmi, které Trump během volební kampaně zpochybnil, by podle prezidenta měly být svobodné, spravedlivé a budované na základě vzájemnosti. Abe v této souvislosti řekl, že bouřlivý růst ekonomiky asijsko-tichomořského regionu založený na volném obchodu a investicích je obrovskou příležitostí pro Japonsko i Spojené státy. „Je samozřejmě potřeba postupovat spravedlivě,“ poznamenal premiér.

Trump během předvolební kampaně napadl japonskou obchodní, finanční i bezpečnostní politiku. Japonsko společně s dalšími velkými vývozci, jako je Čína nebo Německo, obvinil, že úmyslně oslabuje svou měnu, aby získalo konkurenční výhody. Japonským a dalším automobilkám pohrozil uvalením cla na dovoz a řekl, že Japonsko uplatňuje vůči dovozu zahraničních automobilů nekalé bariéry.

Masivní japonské investice v USA

Abe před setkáním s Trumpem v projevu v americké obchodní komoře prohlásil, že japonská auta prodávaná v USA vyrábějí „americké továrny s americkými zaměstnanci“. Japonské investice v USA dosahují částky 411 miliard dolarů (10,4 bilionu Kč) a pomohly podle něj k vytvoření 840 tisíc pracovních míst.

Rozhodnutí nového prezidenta opustit dohodu o Transpacifickém partnerství (TPP) Japonsko podle Abeho vzalo plně na vědomí. Obě země se současně dohodly na vytvoření nového rámce pro hospodářský dialog, řekl premiér.

Abe byl po britské premiérce Therese Mayové druhým klíčovým americkým spojencem, s nímž se nový prezident v Bílém domě osobně setkal. Japonský premiér byl zároveň prvním zahraničním politikem, s nímž se Trump sešel po svém překvapivém vítězství v listopadových prezidentských volbách. Setkání se tehdy uskutečnilo v Trumpově manhattanském sídle.

aaobcanka ( 11. února 2017 00:54 )

„Rokem 2016 končí období nadřazenosti, peněz, globálního řízení médií a světa, ale také otevřené společnosti. V mnoha zemích už toho mají dost,“ dodal Orbán. Premiér tvrdil, že Maďaři byli první, kdo se vzepřeli Mezinárodnímu měnovému fondu, zdanili banky a podobně. „Za úspěchy země je maďarský model, jehož charakteristikou je odvaha,“ řekl. Volme ANO, SPD, ale i KSČM je lepší než ODS, TOP, STAN+KDU !

aaobcanka ( 11. února 2017 00:47 )

Z IN : Podle Orbána změna vlády v Itálii, Brexit, maďarské referendum o uprchlických kvótách a americké prezidentské volby jednoznačně dokazují, že rok 2016 přinesl konec globalisticko-liberální hegemonie.

Zobrazit celou diskusi