Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Oblačno, déšť 8°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Čína kvitovala, jak si Češi posypali hlavu za dalajlámu. Teď čeká činy

Autor: ČTK, kal - 
25. října 2016
22:00

Čína vzala na vědomí prohlášení vrcholných ústavních činitelů České republiky z minulého týdne o vztazích s Pekingem. Čína si cení závazků, které z toho vyplývají, a čeká, že nezůstane jen u slov, ale že se to projeví i v činech. Podle serveru China.org to v úterý prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang na pravidelné tiskové konferenci.

Lu tak reagoval na prohlášení českého prezidenta, předsedů obou komor parlamentu a premiéra, kteří se společně distancovali od návštěvy tibetského duchovního vůdce dalajlámy v Česku. Konkrétně reagovali na dalajlámovo setkání s některými politiky, včetně členů vlády a parlamentu.

Podobného ujištění se Číně dostalo i ze Slovenska, kde se s dalajlámou sešel tamější prezident Andrej Kiska. V Praze se dalajláma minulý týden sešel s ministrem kultury Danielem Hermanem a s některými členy Poslanecké sněmovny a Senátu.

S Tibetem opatrně a dalajlámu nebrat, radí Číňané

„Čína doufá, že příslušné země budou dodržovat politiku jedné Číny a opatrně zacházet s otázkami týkajícími se Tibetu, aby byl zajištěn zdravý vývoj bilaterálních vztahů,“ prohlásil Lu. Doplnil, že „Čína se rozhodně staví proti jakýmkoli formám kontaktu mezi činiteli jakékoli země a 14. dalajlámou“.

„Čína vzala na vědomí společné prohlášení vydané českým prezidentem, premiérem a oběma parlamentními předsedy, které zdůraznilo, že (tato) země EU respektuje svrchovanost a územní celistvost Číny, uznává Tibet jako součást Číny a že individuální chování některých českých politiků nepředstavuje změnu oficiální politiky České republiky, pokračoval Lu.

„Čína si cení takovýchto závazků a doufá, že příslušné země sladí svá slova s činy, dodrží politiku jedné Číny, plně pochopí a budou respektovat základní zájmy a hluboké obavy Číny a budou se zabývat s opatrností otázkami souvisejícími s Tibetem s cílem zajistit zdravý a stabilní rozvoj bilaterálních vztahů,“ upozornil rovněž čínský mluvčí.

Dokument podepsal Zeman, Štěch, Hamáček i Sobotka

Prezident Miloš Zeman, šéfové obou komor parlamentu Milan Štěch a Jan Hamáček a premiér Bohuslav Sobotka ve svém prohlášení zdůraznili, že Česko „při naplňování své dlouhodobé politiky vůči Čínské lidové republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí“. Stručný dokument rovněž obsahuje ujištění, že „osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky“.

Na Slovensku premiér Robert Fico za setkání s dalajlámou kritizoval prezidenta Kisku. Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák jménem slovenské vlády pak svého čínského kolegu mimo jiné ubezpečil, že slovenská vláda nikdy neměla a nebude mít oficiální kontakty s takzvanou tibetskou exilovou vládou či parlamentem.
Peking pokládá 80letého dalajlámu, který je držitelem Nobelovy ceny za mír, za separatistu prosazujícího nezávislost Tibetu. Tuto oblast čínská armáda obsadila v roce 1950.

Připomeňte si, jak do Česka přijel letos čínský prezident i dalajláma:

tuzex ( 25. října 2016 23:52 )

Víte o tom, že Čína za poslední rok investovala v ČR m=ně než v minulosti? To je prddel! Fakt že jo! Takže po návštěvě jejich prezidenta u nás klesly jejich investice, přitom Zeman sliboval opak .

tuzex ( 25. října 2016 23:45 )

Na základě čeho se ty, hovado, pohybuješ na svobodě? Měl bys být pod lékařským dohledem a brát prášky na hlavu

grandpen ( 25. října 2016 23:28 )

Němcová, Gazdík a další mají pravdu.

grandpen ( 25. října 2016 23:24 )

Hrubka jako prase.

19jirka74 ( 25. října 2016 23:03 )

 Budeme satelit Číny? Pan prezident bude zase zvolen a bude vítězit lež a nenávist. Pak už bude pouze doba temna jako po Bílé hoře.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa