Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Kamery zachytily teroristy před útokem. „Není proti nim obrany,“ bojí se expert

Autor: ČTK, všm - 
29. června 2016
21:30

Sebevražední atentátníci zabili v úterý večer na Atatürkově letišti v Istanbulu 41 lidí a přes 239 dalších osob zranili. Na veřejnost se dostaly snímky z letiště, kde jsou zachyceni údajní vrazi chvíli před výbuchem. Podle některých médií část z nich odvedla střelbou před terminály pozornost, aby mohli ostatní proklouznout dovnitř. Lumír Němec, bývalý náčelník speciálního oddělení SOG, v ČT24 uvedl, že strážníci neměli nejmenší šanci. Absolutní obrana „měkkých cílů“ prostě není možná. CIA ve středu také uvedla, že způsob provedení teroristického útoku odpovídá Islámskému státu.

Podle informací vystoupili z taxíku a začali pálit po ochrance. Na to se nemohli připravit,“ okomentoval tragédii Němec, který vedl SOG neboli Special Operation Group, což byla jednotka české vojenské policie. Podle něj budou vždy teroristé tohoto typu útočit na měkké cíle a ty prostě chránit nelze. „Když to nebude letiště, bude to supermarket, autobus,“ vysvětlil v pořadu České televize. 

Na internetu se objevila i rekonstrukce celého útoku, stejně tak fotografie údajných vrahů chvíli před akcí. U jednoho z nich je dokonce vidět obrys něčeho, co připomíná zbraň.

Tři sebevražední útočníci, jejichž totožnost je stále neznámá, se odpálili v úterý kolem 21:00 SELČ v blízkosti vchodu na Atatürkovo letiště v Istanbulu. Před explozemi se střílelo. K odpovědnosti za nejhorší atentát na letišti v historii se zatím nikdo nepřihlásil, turecká vláda ale útok připisuje organizaci Islámský stát (IS). 

K informaci se přiklání také CIA. Ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan ve středu uvedl, že způsob provedení teroristického útoku na istanbulském Atatürkově letišti nese známky "zvrhlosti" organizace Islámský stát (IS). 

"Ve většině případů, ne-li ve všech" se IS k atentátům na tureckém území nepřihlásil, uvedl šéf CIA. Podle něj tím chtějí islamisté vyslat jasný signál směrem k Ankaře, zároveň ale nechtějí ztratit podporu, kterou jim poskytují určité sunnitské kruhy v Turecku.

Podle Brennana je rovněž pravděpodobné, že IS v současnosti připravuje útok proti Spojeným státům nebo americkým cílům v zahraničí.

Kamery zachytily údajné útočníky. Kamery zachytily údajné útočníky. | Reprofoto Daily Mail

Istanbulský guvernér ve středu v poledne oznámil, že počet obětí vzrostl na 41. Údaj nezahrnuje tři sebevražedné atentátníky, kteří při masakru rovněž zahynuli. Počet zraněných guvernér oficiálně zvýšil na 239, z toho 130 lidí je stále v nemocnicích. Podle ministra zdravotnictví Recepa Akdaga zůstává 41 zraněných na jednotkách intenzivní péče.

Kamery zachytily údajné útočníky. Kamery zachytily údajné útočníky. | Reprofoto Daily Mail

Úřady dosud identifikovaly 37 obětí, devatenáct těl již bylo předáno rodinám. Mezi cizinci je pět občanů Saúdské Arábie, dva Iráčané, Tunisan, Uzbek, Číňan, Íránec, Ukrajinka a Jordánec. Tři z obětí mají dvojí občanství. Mezi zraněnými jsou mimo jiné dva Francouzi a Němka.

Kondolence a spolupráce

Soustrast Turecku a pozůstalým obětí vyjádřila řada státníků. Útok odsoudili například německý ministr vnitra Thomas de Maizière i kancléřka Angela Merkelová, která prohlásila, že Německo a Turecko „se budou navzájem podporovat“ v boji proti terorismu. Také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na stránkách aliance uvedl, že spojenci v NATO budou spolu s Tureckem „bojovat proti terorismu ve všech jeho formách“.

Se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem telefonicky hovořili prezidenti Ruska Vladimir Putin i USA Barack Obama. Oba teroristický útok odsoudili. Obama s Erdoganem hovořil také o boji proti IS v Sýrii a Iráku.

Policie v ulicích

Některé země zpřísnily bezpečnostní opatření na letištích. Například v USA poslaly úřady více ozbrojených hlídek na letiště v New Yorku. Také česká policie zvýšila počty hlídkujících policistů, psovodů a specialistů na vyhledávání výbušnin na letištích v Praze, Brně a Ostravě. Policisté věnují zvýšenou pozornost letům a cestujícím mířícím z Česka do Istanbulu i opačným směrem.

Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky nejsou mezi oběťmi atentátu žádní Češi. Zda jsou občané ČR mezi zraněnými, velvyslanectví v Turecku podle něj zatím zjišťuje.

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) trvá varování jeho úřadu před cestami do některých oblastí Turecka, včetně Istanbulu. Turistická letoviska na jihu Turecka by podle něj měla být bezpečná.

Vše o útoku na letiště v Istanbulu čtěte ZDE >>


majojo ( 30. června 2016 17:45 )

To teda pan expert objevil Emériku.

maledivy2016 ( 30. června 2016 14:59 )

Střílet to jak škodou, všechny!

anka ( 30. června 2016 14:18 )

no vidite, a oni obcane byvale SSSR

bizon_pepa ( 30. června 2016 08:13 )

"Zakázat vnější projevy vyznávání mohamedánů" Zrovna tenhle chlapík nevypadá jako mohamed. Je to normální turek.

suov ( 30. června 2016 05:03 )

tomnext: naprostý souhlas, změnit zákony, zakázat vše, co škodí států, ale hlavně jejím občanům, nestrkat hlavu do písku, ale jednat jen ve prospěch občanů, nelíbí se mi prohlášení Sobotky, že Cameron neměl vyhlásit referendum o vystoupení z EU, tím Sobotka dává vzkaz občanům ČR, že takové referendum nikdy nedovolí, což znamená občané vy tady nebudete rozhodovat, ale jen já,,,

Zobrazit celou diskusi