Nyní si jdou po krku znovu. Jiří Veisser viní Jana Vančuru a Miroslava Řihoška z toho, že neoprávněně vydělávají na zašlé slávě skupiny, používají staré fotografie Plavců k propagaci svých desek, na nichž fušersky interpretují staré hity.

V současné době jsou na hudební scéně hned tři »pohrobci « Rangers: Rangers – Plavci Jana Vančury a Miroslava Řihoška, New Rangers Jiřího Veissera a Rangers Band z hudebníků, kteří skupinou prošli. Na jednom pódiu byste je ale nenašli. Především mezi Janem Vančurou a Jiřím Veisserem vládnou totiž už delší dobu nepřekonatelné rozpory. Například před dvěma roky připravoval Veisser vydání archivních live nahrávek skupiny v Supraphonu. Vančura ale do toho zasáhl a žádal stáhnout jednu z písniček. Od té doby spolu dva bývalí kamarádi nemluví. Jejich spory vyvrcholily právě v poslední době. Vančurovi Rangers – Plavci totiž k 45. výročí kapely připravili CD, DVD a velkou reklamní kampaň. To by bylo v pořádku, jenže…

Musel si dát panáka

„Zásadní problém je ve skutečnosti, že v reklamě a na každém DVD této kolekce byly použity obličeje bývalých členů kapely Rangers. Tonda Hájek a Milan Dufek již nežijí a nechci sahat do svědomí jejich potomků. Je jim zřejmě zcela jedno, že se portréty jejich manželů či otců v reklamě objevují, neboť předpokládají výnos z tantiém. Já jsem však tím, co tzv. Vančurova parta vydala, velmi pohoršen a vrhá to velmi temný stín na moji osobu,“ rozčiluje se Jiří Veisser, jemuž se především nelíbí to, co dnes Rangers – Plavci produkují. „Vzhledem k tomu, že jsem nedostal žádný autorský výtisk, zpozorněl jsem a tuto slavnou kolekci jsem si objednal ve vydavatelství Česká muzika. Po zhlédnutí jsem si skutečně musel dát panáka. Aby to se mnou nešlehlo!“

Fotogalerie
10 fotografií

Právně je to v pořádku?

Podle Jiřího Veissera je k zlatým hitům Rangers přistupováno necitlivě a fušersky. „Je to spíchnuto horkou jehlou, řečeno velmi slušně. Hlavním cílem je přece vydělat za každou cenu!“ konstatuje Veisser, který se snažil kontaktovat i vydavatelství, ale setkal se jen s arogancí. „Měl jsem podobnou nabídku na natočení klasických písniček Rangers, ale nechtěl jsem vše, co jsme kdysi vytvořili, udělat nově, jinak a hůř, jak by řekl Tonda Hájek, kdyby měl tu možnost,“ vysvětluje. Zvažoval také podat žalobu na vančurovce, ale právník mu vysvětlil, že by to byla zdlouhavá záležitost.

Co si o tom myslí obviňovaný Jan Vančura? Nedělnímu Blesku pouze vzkázal, že celou kauzu nehodlá komentovat. Manažer skupiny Oskar Hahn je v klidu: „Právně je všechno v pořádku, jinak bychom to pochopitelně nedělali.“

Podle Jiřího Veissera tedy skupina Rangers – Plavci používá neoprávněně ke své reklamě fotografie původní skupiny a tím vydělává peníze na něčem, co s nynější skupinou nemá moc společného. Jedno je jisté – letošní oslavy 45. výročí kapely se budou muset obejít bez Jiřího Veissera.

Od párku ke zlaté desce

Plavci neboli Rangers měli v šedesátých letech raketový nástup. V roce 1964 se sešla první sestava Rangers, v níž kromě jiných byli Dufek, Hájek a Veisser. O rok později pětice muzikálních studentů, v níž už byli i Jan Vančura a Miroslav Řihošek, měla svůj první koncert ve vinohradské sokolovně. Za pivo a párek. Za další dva roky zvítězili na Portě. V roce 1968 vydali svou první desku u fi rmy Panton. .V době normalizace se skupina musela přejmenovat na české Plavce.

Jako jedni z mála jezdili do zahraničí, a to do exotické Jižní Ameriky, na Kubu. Měsíc hráli v Buenos Aires. S jejich koncerty jsou spojena jména kytaristy a zpěváka Radka Tomáška, Jana Valy, Jiřího Wimmera nebo Luďka Nekudy, což byli v té době špičkoví baviči. V roce 1981 dostávají první zlatou desku za první milion prodaných desek…

V roce 1987 však odchází Jan Vančura, o dva roky později umírá na rakovinu Antonín Hájek. Roku 1999 opustil Plavce Jiří Veisser a v roce 2005 za záhadných okolností zahynul při šnorchlování v moři Milan Dufek. Vznikají Veisserovi New Rangers a Vančurovi Rangers – Plavci…