Rak
Autor: CNC

Lidé narození 9. července jsou Raci.  


Svátek slaví Drahoslava

  • Mužský protějšek: Drahoslav
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Drahuška, Drahuna, Dráža, Drahoslávka, Slávka
  • Původ: Jméno Drahoslava je slovanského původu. Význam jména je na první pohled zřejmý. Slova „drahý“ a „sláva“, která jej tvoří, dávají význam „ta, které je drahá sláva“.
  • Povaha: Drahoslavy jsou srdečné a obětavé. Bojují za práva utlačovaných lidí i zvířat. Nejlépe se uplatní v sociální sféře. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro ženy narozené ve znameníRaka, Vodnáře, Vah a Blíženců.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Světový den veterinárních lékařů 

Smyslem Světového dne veterinárních lékařů je seznámit širokou veřejnost s prací „zvířecích doktorů“. Kromě léčby domácích mazlíčků přispívají také k bezpečnosti potravin živočišného původu a bezpečnému obchodování se zvířaty. Státní veterinární správa většinou podporuje tento den výzvou, aby majitelé domácích mazlíčků věnovali svým zvířecím přátelům nějaký pamlsek či hračku.

Vylodění na Sicílii za 2. sv. války

Invaze spojenců na Sicílii, zvaná jako operace „Husky“ začala v noci 9. července 1943. Hlavním cílem této operace bylo dobytí přístavu Messina v severovýchodním cípu ostrova, který se nachází přímo naproti italské pevnině.

Dobytí tohoto přístavu bylo důležité také proto, že tudy probíhalo veškeré zásobování nepřítele.

První přípravy, pro tuto vojenskou akci, započaly již v únoru 1943, aniž by bylo jisté, jak dopadnou boje v severní Africe. Velitelem této akce byl jmenován generál Harold Alexander, který velel 13 divizím spojené britsko-americké armády. 

Na opačné straně byla italsko-německá armáda 15. divize pancéřových granátníků a tanková divize „Hermann Goring“, pod vedením generála Alfreda Guzzoniho.

První výsadek byl proveden krátce před půlnocí 9. července ze vzdušného prostoru, s minimálním odporem. Následovalo britské vylodění na pobřeží v okolí Syrakus a Nota, které mělo také jen nepatrný odpor. Američané se vylodili na jihu ostrova poblíž měst Gela a Licita. Po počáteční hladké operaci, která byla zapříčiněná dezinformací nepřítele, spojenci brzy narazili na silný odpor, který ohrožoval další vyloďování. Díky vzdušným výsadkům byl nepřítel zastaven a armáda se bez dalších problému vylodila. 

Dobytí celého ostrova trvalo spojencům celkem 38 dní. Rychlý postup zkomplikovala dobrá nepřátelská obrana na catanské pláni poblíž sopky Etny a poté samotný přístav Mesina, z kterého se nakonec nepřátelská vojska stihla evakuovat. Město Messina se podařilo dobít americkým vojákům 17. srpna 1943. Spojenci poté dobili celou Sicílii.

Při bojích zemřelo na straně spojenců přes 5,5 tisíce lidí. Na straně německých a italských vojáků to bylo téměř 30 tisíc lidských životů.