Ryby
Autor: CNC

8. březen <<< 9. březen >>> 10. březen

Lidé narození 9. března jsou Ryby.  


Svátek slaví Františka

  • Mužský protějšek: František
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Fanynka, Fany, Fanuška, Fanča, Francka
  • Původ: Jméno Františka je zřejmě italského původu. Je velmi pravděpodobné, že se jedná o odvozeninu ze jména Francesco“. To vzniklo jako přezdívka svatého Františka z Assisi, která v překladu znamená „malá Francouzka“. Další možností je, že jméno František/ Františka je spojeno s německým jménem Frank, jehož význam je „svobodný muž“
  • Povaha: Františky jsou láskyplné. Ve vztazích jsou stálé a věrné. Představují ideální mateřské typy. Rády se také věnují domácnosti a ve všem musí mít dokonalý pořádek
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Raka, Blížence, Lva a Vodnáře.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Den památky vyhlazení terezínského rodinného tábora v Osvětimi - Březince

9. březen byl v roce 2018 Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR vyhlášen významným dnem českého kalendáře jako připomínka vyhlazení terezínského tzv. „rodinného“ tábora v Osvětimi – Březince, který jak už název napovídá, původně měl mít, pokud to lze tak nazvat, určité výhody jako například rodiny mohly zůstat pohromadě a nebyly rozděleny do různých sekcí tábora a dále nemuseli být potupně ostříháni dohola, jak bylo obvykle zvykem, a mohli si ponechat civilní oblečení. 

Tento koncentrační tábor byl z nepochopitelných důvodů zřízen jako sekce vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Postupně v letech 1943 – 1944 do něj bylo deportováno cca 18 tisíc lidí z terezínského getha. 

V noci z 8. na 9. března 1944 zde došlo k největší hromadné vraždě více než tři a půl tisíce vězňů včetně žen a dětí za druhé světové války. Vražedný nacistický personál obyvatele rodinného tábora naložil do nákladních aut a odvezl do plynových komor. Převážná část byli českoslovenští Židé. Je to jeden z nejsmutnějších dnů v naší historii a obrovská lidská tragédie

Tímto dnem si občané naší země připomínají velmi temnou stránku dějin a na památku obětí holocaustu a jejich nepopsatelného utrpení se pořádají přednášky a výstavy dobových fotografií a jiných materiálů. Autorům těchto akcí nejde jen o to, aby ukázali hrůzy, které fašistické Německo napáchalo, ale především jde o to, aby se lidé z historie poučili a nikdy nedopustili, že by se něco podobného mohlo stát.

Den Barbie

9. března se slaví Den Barbie, který připomíná první oficiální představení ikonické panenky světu, a to na Mezinárodním veletrhu hraček v New Yorku v roce 1959. Dnes již legendární panenku, která preferuje růžovou barvu, vyrábí společnost Mattel. Jen během prvního roku vyrobila přes 350 tisíc kusů. Barbie, celým jménem Barbararu Milicent Roberts, stvořila americká podnikatelka a vynálezkyně Ruth Marianna Handler, a to pro svou dceru Barbaru.

Mezi nejprodávanější modely panenky se zařadila Barbie modelka, mořská panna, těhotná varianta panenky či Barbie doktorka. V prodeji je též mimo jiné na vozíčku. Vybrat si lze panenku různých proporcí, barvy vlasů a pleti. K nejoblíbenějším doplňkům, samozřejmě kromě rozmanitého šatníku, patří karavan, domek či auto.

Barbie nezůstala dlouho bez partnera. Již v roce 1961 ji firma Mattel vyrobila Kena, jehož celé jméno je Kenneth Sean Carson. Na scéně se poprvé objevil 11. března 1961 v televizní reklamě, kde coby blondýn v plaveckých šortkách stanul po boku už tehdy populární Barbie.

Ken si stejně jako dlouhonohá kráska ihned získal srdce miliónů dětí po celém světě. Tento švihák má také řadu podob. Začínal jako blonďák, užíval si přízně i coby brunet a v 80. letech 20. století zbořil zažité stereotypy tím, že se objevil jako Afroameričan a Hispánec. Několikrát změnil i svoji figuru. Kromě Kena se oblíbenými hračkami stali též členové její rodiny a také přátelé. 

V březnu 2018 přišel výrobce s novou řadou panenek, které představují 17 slavných žen ze současnosti i minulosti, a to napříkla americkou pilotku Amelii Mary Earhart, známou jako Lady Lindy, britskou černošskou boxerku Nicolu Adams nebo olympijskou vítězku ve snowboardu z rodiny jihokorejských přistěhovalců Chloe Kim.

Barbie se dostala i na filmová plátna, a to poprvé roku 2001. V Česku panence propůjčila hlas Jitka Ježková. K 50. výročí vzniku panenky byla vyražena stříbrná mince s Barbie, která je zákonným platidlem v Tuvalu, ostrovním státě v Oceánii.

Na počest 96. narozenin britské královny Alžběty II. a platinového jubilea, tedy výročí historických 70 let strávených na trůnu, společnost Mattel uvedla na trh Barbie, jejíž předlohou byla britská panovnice

Barbie se stala vzorem i pro řadu dívek a žen. Její první českou živou dvojnicí je  Gabriela Jiráčková.

Kdo se narodil 9. března

Svět