Panna
Autor: CNC

7. září <<< 8. září >>> 9. září

Lidé narození 8. září jsou Panny.  


Svátek slaví Mariana

  • Mužský protějšek: Marián 
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Marína, Marjánka, Márinka, Mája 
  • Původ: Jméno Mariana nemá zcela jasný původ. Může se vztahovat k rodovému římskému jménu Marius. V tom případě by Mariana znamenala „patřící k rodu Mariů“. Podle jiné teorie může být Mariana složeninou jmen Marie (Bohem milovaná) a Anna (milá, líbezná).
  • Povaha: Mariany jsou upřímné a bojovné. Mají vrozenou praktičnost a inteligenci, díky nimž si dokážou dobře poradit. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí pro ženy narozené ve znamení: Kozoroha, Ryb, Berana, Panny, Lva a Blíženců.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den gramotnosti

V tento den jsou v celé České republice zpřístupněny památky široké veřejnosti zdarma nebo za symbolické vstupné. Současně jsou organizovány zajímavé přednášky, komentované prohlídky a výstavy. Veřejnost může v tento den navštívit také památky, muzea a další kulturní subjekty, které nejsou běžně zcela přístupné. Jednotlivá města si sama volí témata, která s nimi historicky a kulturně souvisí a prezentují je při této příležitosti všem zájemcům.

Upálení Ryszarda Siwiece

8. září 1968 došlo k prvnímu sebeupálení na protest proti sovětské okupaci Československa z 21. srpna téhož roku. O necelého půl roku před Janem Palachem si vybral stejně drastickou formu protestu i občan jednoho ze států, jejichž armády se na invazi podílely.

Ryszard Siwiec se upálil při oslavách dožínek na varšavském Stadiónu Desetiletí. Na oslavě bylo přítomno vedení polské komunistické strany a asi sto tisíc diváků. Přesto byl jeho čin dlouho neznámý a polské tajné policii se jej dařilo dlouho tutlat a první zpráva o něm přišla z rádia Svobodná Evropa.

Nešlo přitom o mladého člověka, jako v případě Jana Palacha nebo Jana Zajíce. Siwiec byl naopak otcem pěti dětí, který za války prošel protinacistickým odbojem. Narodil se v roce 1909 a většinu života prožil v polském městě Přemyšl. Poté, co se upálil a byl uhašen tajnou policií, ještě z hlediště odešel po svých.

Na následky svých zranění zemřel 12. září 1968. I po Siwiecovi zůstal dopis, kde se svůj čin snažil vysvětlit. I ten se polské tajné policii dařilo ututlat. Zůstal ovšem zachován a později. „Lidé, kteří v sobě máte ještě jiskru lidskoti, lidského citu, vzpamatujte se. Slyšte můj křik. Křik obyčejného šedivého člověka, syna národa, který svobodu vlastní i druhých miloval nade vše, nad vlastní život. Vzpamatujte se, ještě není pozdě,“ psal Siwiec v dopise. A věta „slyšte můj křik“ se stala možná tou nejvíce spojovanou s činem 59letého Poláka.

Kdo se narodil 8. září

Svět

  • 1925 – Peter Sellers, anglický herec a komik, představitel Růžového pantera († 24. července 1980)
  • 1971 – Martin Freeman, britský herec
  • 1979 – Pink, americká zpěvačka, textařka a skladatelka
  • 2002 – Gaten Matarazzo, americký herec známý ze seriálu Stranger Things