Beran
Autor: CNC

6. duben <<< 7. duben >>> 8. duben

Lidé narození 7. dubna jsou Berani.  


Svátek slaví Heřman

  • Mužský protějšek: Hermína
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Heřmánek, Héřa, Hermík, Hermy, Herma
  • Původ: Jméno Heřman je německého původu. Pochází z německého jména „Hermann“, které znamená „válečník“ nebo „pán vojska“. Slovo „heer“ totiž znamená „vojsko“ a „mann“ je „muž“ nebo „pán“.
  • Povaha: Heřmanové jsou svůdníci a požitkáři. Jsou velmi atraktivní pro zástupkyně opačného pohlaví. Jejich život je plný změn. Problémům se rádi vyhýbají.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Ryb, Raka, Lva, Panny a Štíra.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Světový den zdraví

7. duben je po celém světě označován jako Světový den zdraví (World Health Day). Slaví se již od roku 1950 a datum je stanoveno podle dne založení Světové zdravotnické organizace (WHO). WHO sídlí v Ženevě ve Švýcarsku a jejím cílem je motivovat lidi ke zvýšené péči o své zdraví. 

WHO se snaží přispět k co nejvyšší možné úrovni zdraví lidí po celém světě, snaží se likvidovat nemoci a bojovat proti klíčovým infekčním onemocněním. Každý rok stanovuje jiné téma oslavy Světového dne zdraví. Setkat jsme se mohli již s tématy jako např. Bezpečnost potravin, Zdravotní gramotnost nebo Zdraví pro všechny. V ČR se do podpory tohoto projektu zapojuje tradičně Ministerstvo zdravotnictví a další organizace a instituce např. bezplatným měřením krevního tlaku, zjištění hladiny cholesterolu atd. 

Podle výzkumů se v ČR prodlužuje délka života občanů. Život se ale prodlužuje o roky žití v nemoci, nikoliv ve zdraví. Průměrně žijeme zdravý život bez nemocí 62 let. Oproti Švédsku, kde je to 71 let, máme co dohánět. Naše zdravotní gramotnost není velká, i když se ji stát snaží např. pravidelnými preventivními prohlídkami hrazenými pojišťovnami a další osvětou. 

Měli bychom jíst více ovoce a zeleniny, dbát na lepší hygienu a kvalitu konzumovaných potravin. Pravidelná pohybová aktivita, kvalitní spánek, pravidelné návštěvy lékaře a mnoho dalšího nám stále chybí. Zamýšlejme se nad svým zdravím a svým postojem k němu nejenom 7. dubna, ale celý rok.   

1348: Karel IV. vydal zakládací listinu pražské univerzity

7. dubna 1348 Karel IV., jedenáctý český král vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378, římsko-německý král od července 1346 a od roku 1355 císař římský, vydal zakládací listinu pražské univerzity.

Založena byla celkem třemi akty, a to zakládající listinou papeže (bulou) Klementa VI., potvrzenou v Avignonu 26. ledna 1347, nadační listinou Karla IV. ze dne 7. dubna 1348 a konečně tzv. Eisenašským diplomem ze 14. ledna 1349. Od poloviny 19. století se jako den jejího založení slaví 7. duben 1348.

Univerzita Karlova je nejstarší a největší česká vysoká škola. Je hodnocena jako nejlepší vysoká škola v České republice a jedna z nejlepších univerzit světa. Nejprve byla podřízena panovníkům českých zemí, teprve později státu.

Kromě založení univerzity Karel IV 7. dubna 1348 ustanovil svými bulami Korunu českou, tedy potvrdil nerozdělitelnost zemí českých, moravských a slezských. Jednalo se o Země Koruny české, přesněji Koruna království českého, zkráceně Koruna česká. Někdy se používal název České království.

Kdo se narodil 7. dubna

Svět