Býk
Autor: CNC

19. květen <<< 20. květen >>> 21. květen

Lidé narození 20. května jsou Býci.  


Svátek slaví Zbyšek

  • Ženský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Zbyšánek, Zbýša, Zbyšan
  • Původ: Jméno Zbyšek je slovanského původu. Vyvinulo se ze jmen Zbyhněv a Zbyslav. Výklad bývá spojován se slovem „hněv“ – „hněvivý“, „rozčilený“.
  • Povaha: Zbyškové inklinují k duchovní sféře. Dobře se cítí při vykonávání charitativních činností. Důležitá je pro ně rodina.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Vodnáře a Raka

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Světový den včel

Včely medonosné jako jediné jsou universálními opylovateli, kteří zajišťují zachování biologické rozmanitosti krajiny pro udržení světa v podobě, jaké ho známe dnes. Proto jejich chov patří k nejvýznamnějším odvětvím zemědělského průmyslu.

Na oslavu svátku včel byl vybrán 20. květen proto, že jak na severní tak na jižní polokouli jsou právě v tomto období všechna včelstva aktivní. Na jedné půlce, kde je podzim, se med už stáčí, a na té druhé teprve práce včel začíná. 

Také tento termín byl zvolen na počest křtu významného slovinského včelaře a uznávané autority Antona Janši. Ten včelařství v době vlády císařovny Marie Terezie propagoval, vyučoval a zasloužil se o nové metody v chovu včelstev, které jsou využívány dodnes.

V minulých letech došlo u nás oproti okolním zemím díky ekonomické náročnosti na chov včel k nebývalému snižování stavu včelstev a tím i počtu zkušených včelařů. Díky dotacím z Evropské unie je možné tento stav stabilizovat a tím rozvoj pro lidstvo tak důležitého odvětví zachovat.

Správce universitní včelnice pan Augustin Uváčik varuje: “Včely bez nás mohou žít, ale my bez nich ne.“

U příležitosti Světového dne včel mohou především děti navštívit besedy se včelaři, kteří poutavým vyprávěním mohou ovlivnit myšlení mladých lidí a nasměrovat je k zájmu o včelařství a k angažování se v ochraně tak pro lidstvo užitečného hmyzu.

Světový dne metrologie

20. květen byl ustanoven Světovým dne metrologie, který se koná pod záštitou Mezinárodního úřadu pro váhy a míry a Mezinárodní organizace pro legální metrologii. Pokaždé má jiné ústřední téma, jako například měření pro zdraví nebo mezinárodní soustavu jednotek.

Tento den je každoroční oslavou podpisu Metrické konvence 20. května 1875 zástupci sedmnácti zakladatelskými státy, signatářem bylo Rakousko-Uhersko. Konvence stanovila rámec pro globální spolupráci v metrologii a v jejích průmyslových, obchodních a společenských aplikacích. Cílem Metrické konvence byla a stále zůstává důležitost celosvětové jednotnosti měření.

Metrologie, tedy věda o měření, hraje stěžejní roli ve vědeckých objevech a inovacích, v průmyslové výrobě a mezinárodním obchodě, v ochraně globálního prostředí a také při zlepšování kvality života.

V České republice je nejvyšší institucí působící v oblasti metrologie ministerstvo průmyslu a obchodu. Pod něj spadají další tři instituce: Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví, Český metrologický institut a Český institut pro akreditaci.

Kdo se narodil 20. května

  • 1897 – Josef Švejcar, pediatr († 30. ledna 1997)
  • 1938 – Stanislav Křeček, právník a politik
  • 1964 – Petr Kellner, manažer a miliardář († 27. března 2021)
  • 1982 – Petr Čech, fotbalista
  • 1992 – Václav Kadlec, fotbalista
  • 1998 – Petr Vejvoda, student obchodní akademie († 14. října 2014)

Svět

  • 1799 – Honoré de Balzac, francouzský spisovatel († 18. srpna 1850)
  • 1959 – Israel Kamakawiwo'ole, havajský hudebník († 26. června 1997)