Beran
Autor: CNC

16. duben <<< 17. duben >>> 18. duben

Lidé narození 17. dubna jsou Berani.  


Svátek slaví Rudolf

  • Ženský protějšek: Rudolfína, Rudolfa
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Rudolfek, Ruda, Rudy, Rudánek, Rudík, Rudínek
  • Původ: Jméno Rudolf je germánského původu. Vzniklo ze staroněmeckých slov "hruod" (slavný) a "wolf" (vlk). Rudolf je tedy „slavný vlk“. 
  • Povaha: Rudolfové jsou přátelští a upřímní. Mají smysl pro rodinu. V zaměstnání bývají velmi úspěšní.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení RybLva a Panny

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


První pochod Praha-Prčice

Nejznámější organizovaný dálkový pochod v České republice byl poprvé realizován v roce 1966. Účastnilo se jej 469 pochodníků a jeho délka byla 65 km. S myšlenkou pochodu přišel hlavní redaktor časopisu Turista pan Jiří Dvořák a jeho přátelé Karel Kulle a Stanislav Rataj. Cílem bylo překonat vzdálenost 100 tisíc českých loktů, které odpovídaly zhruba 60 km. 

Každý účastník dostal průvodce pochodem, ve kterém byly zaznamenány kontroly, na kterých se získalo do průvodce razítko. Po cestě bylo ale také několik tajných kontrol, aby se odhalili případní podvodníci, co neprošli celou trasu. V cíli každý dostal stužku na památku. Později se stužka změnila na tzv. „Prčický škrpál“ a tatranku (od roku 2014 horalku).

Jak trasa Praha – Prčice vznikla, se pouze spekuluje. Říká se, že do debaty o možné trase vstoupila paní Běla Dvořáková, která řekla: „Je čas na oběd, běžte s tím už do Prčic!“

O pochod byl a stále je velký zájem. Vždy musí být v den konání pochodu posíleny vlakové a autobusové spoje do záchytných bodů a jsou zpřístupněny běžně nevyužívané zastávky hromadné dopravy. 

Světový den hemofilie

17. dubna 1989 se začaly datovat oslavy Světového dne hemofilie. Je to každoroční příležitost upozornit na tuto vzácnou nemoc, informovat o životě lidí, které postihla, a také postupně vyvracet zažité představy o této poměrně málo známé chorobě.

Jelikož je hemofilie, tedy porucha srážlivosti krve, vskutku ojedinělé onemocnění, například v České republice jí trpí něco kolem tisíce lidí, kolují o ní velmi mlhavé představy. Hemofilie se projevuje nejen tím, že pacienti při poranění nezvykle dlouho krvácejí, ale také se jim často tvoří výrazné modřiny, teče jim krev z nosu a objevuje se i v jejich moči a stolici.

Lékaři se hemofilií začali seriózně zabývat až v 19. století, kdy se proslavila jako nemoc králů, protože přenašečkou této choroby byla britská královna Viktorie. Její potomci pak gen přenesli do dalších evropských panovnických domů. Nemoc postihuje v drtivé většině chlapce a přenáší se geneticky.

17. dubem byl za Světového dne hemofilie zvolen na počest narození Franka Schnabla, zakladatele Světové hemofilické federace.

 

Kdo se narodil 17. dubna

Svět