Vodnář
Autor: CNC

13. únor <<< 14. únor >>> 15. únor

Lidé narození 14. února jsou Vodnáři.  


Svátek slaví Valentýn

  • Ženský protějšek: Valentýna
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Valentýnek, Valouš, Valoušek, Vála, Valek, Valík
  • Původ: Jméno Valentýn je latinského původu. Vychází ze jména Valentinus. Slovo „valens“ znamená „zdravý“ nebo „silný“.  
  • Povaha: Valentýnové jsou pracovití a učenliví. Mají smysl pro rodinu, kde hledají lásku a harmonii. Bez svých nejbližších se jim jen těžko žije. Nemají rádi násilí. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Lva, RakaBlíženceStřelce.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Svátek zamilovaných

14. únor je dnem svatého Valentýna. Zejména v anglosaském světě je tento den oslavou lásky, v poslední době ale proniká i do Evropy. Zamilované páry se vzájemně obdarovávají čokoládou, valentýnkami a jinými drobnými dárky.

Kde se vlastně svatý Valentýn vzal? Římský císař Claudius II. zakázal svým vojákům sňatky a zásnuby, obával se, že by pak zůstali doma a nešli bojovat. S jeho politikou ovšem nesouhlasil kněz Valentýn a tajně vojáky oddával. Valentýn byl ale zatčen a 14. února popraven.

Podle jiné teorie je ale svátek ještě staršího původu. Svátek zamilovaných tak mohl vzniknout i ze starořímského svátku Luperkálie. Svátek se slavil 15. února u jeskyně Lupercal, kde měla vlčice kojit Romula a Rema. Svátek byl spojený s pastevectvím, oslavami plodnosti a očistou. Jedním z rituálů bylo losování lístečků se jmény dívek z urny. Chlapec si tedy losem vybral dívku, která se na další rok měla stát jeho milou.

Některé národy, které tento svátek přejaly, si ho upravily podle sebe. Například Filipínci pořádají na svatého Valentýna hromadné svatby. Z opačného konce pojali svátek Finové – ti ho nazývají svátkem všech přátel a tento den tak tráví v kruhu svých blízkých přátel v sauně nebo lázních. 

Světový den léčby zvukem

14. února se lidé po celém světě scházejí v pravé poledne ve velkých skupinách (čímž se zvukový zážitek znásobí) a po dobu nejméně pěti minut vydávají zvuk „AH!“. Pokud chtějí, tak i déle, klidně zvukový rituál mohou opakovat i během celého dne.

Zvuk vysílají k matce Zemi – Gaii. Gaia (řecky Γαῖα země, latinsky Tellus nebo Terra), též Gé, je v řecké mytologii bohyně země a sama Země.

Cílem rituálu je zvukem vytvářet pohodovou energii a harmonii po celé planetě. Zvukový učitel Jonathan Goldman, autor několika knih o léčení zvukem, z nichž čtyři vyšly v mnoha jazycích a staly se bestsellery, tvrdí, že společné vydávání tohoto zvuku lidmi po celém světě má schopnost uzdravovat Zemi. „AH“ má „univerzální, necírkevní srdeční zvuk, který, je-li vysílán se soustředěnou energií, je extrémně mocný a účinný“.

Kdo se narodil 14. února

Svět