Vodnář
Autor: CNC

9. únor <<< 10. únor >>> 11. únor

Lidé narození 10. února jsou Vodnáři.  


Svátek slaví Mojmír 

  • Ženský protějšek: Mojmíra
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Mojmírek, Moja, Mojík, Mojek, Míra
  • Původ: Jméno Mojmír je slovanského původu. Vzniklo ze slovního spojení „buď můj mír“. Jméno se tedy vykládá „můj mír“. 
  • Povaha: Mojmírové jsou rodinné typy. Pro své nejbližší jsou ochotni udělat téměř cokoliv. Vůči svým partnerkám bývají submisivní. Vedení nechávají na nich.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Štíra, Raka a Blíženců.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Světový den luštěnin

10. únor je Světovým dnem luštěnin od roku 2019. Jeho vyhlášení předcházel rok 2016 jako Mezinárodní rok luštěnin.

Světový den luštěnin má za cíl zvýšit povědomí světové veřejnosti o výhodách a přínosech luštěnin – ať už v konzumaci, nebo produkci. Konzumace luštěnin má také pomoci s naplňováním Cílů udržitelného rozvoje – především konec hladu ve světě.

Luštěniny obsahují spoustu tělu prospěšných látek a celkově jsou velmi přínosné pro naše zdraví. Obsahují hodně proteinů, zároveň ale obsahují velmi malé množství tuku. Luštěniny jsou přirozeně bezlepkové, obsahují hodně železa i zinku, minerálů i vitaminů skupiny B

Pěstování luštěnin má také řadu výhod. Produkce 1 kg luštěnin spotřebuje 1250 litrů vody. Zdá se to hodně, ale ve srovnání s množstvím vody, které je potřebné pro získání 1 kg hovězího masa je to desetkrát méně – na jedno kilo hovězího padne 13 000 litrů vody.

Luštěniny je navíc možné pěstovat i na půdě, která jinak příliš úrodná není, luštěniny snesou i polosuché oblasti. Další výhodou je, že luštěniny zvyšují biodiverzitu krajiny a poskytují tak útočiště dalším druhům zvířat a hmyzu.

U luštěnin v podstatě nehrozí, že by se zkazily – na suchém místě vydrží velmi dlouho.

Luštěniny jsou pilířem mnoha tradičních pokrmů – ze světové kuchyně jsou to třeba hummus a falafel z cizrny, chilli con carne  a anglická snídaně z fazolí nebo čočkový dhal. I původní česká kuchyně stojí na luštěninách, například čočka na kyselo nebo hrachová kaše.

1955: Poprava zakladatelů skupiny Černý lev 777

10. února 1955 byli na Pankráci popraveni zakladatelé protikomunistické odbojové skupiny Černý lev 777 lodník Československé plavby labsko-oderské Jiří Řezáč (*1928), zemědělec Jaroslav Sirotek (*1923) a dělník Bohumil Šíma (1928).

K trojici zakladatelů skupiny Černý lev 777 se postupně přidávali další lidé, kteří nesouhlasili s komunistickou totalitou. Doufali, že Američané osvobodí Československo z komunistického područí.

Mezi protestní akce skupiny patřila mj. střelba nad hlavu komunistického funkcionáře Stanislava Čiháka, bombové útoky na sekretariáty KSČ v Sedlčanech a v Milevsku. Oba byly zdemolovány a při druhém zahynul příslušník SNB.

V roce 1954 napsali členové skupiny Černý lev 777 na silnici mezi Milevskem a Petrovicemi hesla „Poslední komunistický 1. máj“, „Ať žije USA“, „Den odplaty se blíží“ a „Víme o všech komunistech“. To již byli dávno v hledáčku StB a policie je záhy zadržela. Kromě trestů smrti soud vynesl dva tresty na doživotí, jeden na 22 let a další na 21 let odnětí svobody.

Kdo se narodil 10. února

Svět

  • 1898 – Bertolt Brecht, německý dramatik, divadelní teoretik a režisér († 14. srpna 1956)
  • 1961 – Alexander Payne, americký filmový režisér a scenárista
  • 1962 – Cliff Burton, americký basový kytarista († 27. září 1986)
  • 1967 – Laura Dern, americká herečka